Královéhradecký kraj v roce 2011 pověřil CIRI administrací projektů v oblasti energetických úspor metodou EPC (Energy Performance Contracting) jako způsobem financování energeticky úsporných opatření.
Další činnosti CIRI v oblasti energetiky:
Základní princip metody EPC znázorňuje obrázek vpravo.
Z grafu vyplývá, že instalací energeticky úsporných opatření dochází ke snížení provozních nákladů. Ty jsou využívány ke splácení provedené investice. Dále je zde znázorněno, že vzniká tzv. nadúspora, se kterou je nakládáno dle smluvních podmínek.
Královéhradecký kraj realizoval v roce 2012 dva projekty metodou EPC – tzv. balíček I a balíček II (balíček = skupina organizací, resp. objektů, ve kterých byla realizována energeticky úsporná opatření) – s obdobím garance na 10 let (do roku 2022 včetně). Dodavatelem je sdružení firem Enesa a.s. a D-energy s.r.o. V balíčcích jsou zahrnuta zejména školská zařízení, součástmi jsou součástí je ale i nemocnice a některé sociální ústavy.
Balíček I a Balíček II
Celkové náklady pro Královéhradecký kraj, za dobu trvání smluvního vztahu (2012 – 2022) za balíček I a balíček II včetně finančních služeb a energetického managementu 84 mil. Kč.
V roce 2012 proběhla realizace energeticky úsporných opatření, od roku 2013 začalo období garance, tedy sledování a vyhodnocování dosažených úspor, a to včetně zajištění energetického managementu.
Jak je průběžně plněno dosahování garantované úspory ukazují následující grafy.
Grafy znázorňují dosažení celkové úspory (tedy garantované a nadúspory) v jednotlivých letech období garance, které jsou dosud vyhodnoceny. Na výši úspory má samozřejmě vliv cena energií. Energie pro Královéhradecký kraj a jeho organizace soutěží CIRI formou centrálních nákupů. Dále má vliv tuhost zimy (pro ověření dosažené úspory se pracuje s tzv. denostupni) a samozřejmě kvalita realizace a dodržování provozních podmínek v jednotlivých objektech.
Z grafu balíčku I je patrné, že v prvních letech garance docházelo k regulování nastaveného systému, tak aby vyhovoval provozním podmínkám zapojených organizací. Jednalo se zejména o regulaci vytápění, úpravy u dlouhodobě sluncem ohřívaných stěn, přizpůsobení natápění u historických budov atd. Jednalo se o specifické podmínky, které bylo nutné zohlednit pro správné nastavení systému. U balíčku II tyto výkyvy nebyly a v podstatě od realizace úsporných opatření bylo dosahováno stabilně garantované úspory s mírným nárůstem nadúspory.